Ka shumë gjëra që, para se të bëheni me fëmijë, duken si të drejta themelore të njeriut: gjumi, për shembull dhe shkuarja në tualet pa e hapur derën nga dikush. Shpesh, vetëm një herë që fëmijët vijnë aty, njerëzit kuptojnë se sa gjëra të përditshme i merrnin si të mirëqena në ditët para çantave të pelenave dhe shportave të lodrave të përmbysura. Natyrisht, ia vlen çdo gjë, por ka ende shumë gjëra që prindërit i shohin me mallëngjim teksa kërkojnë për një këpucë të humbur për të pestën herë atë ditë.

Të shkosh në banjo me derën e mbyllur

Para se të bëheshit me fëmijë, shkuarja në tualet të pa shqetësuar nuk do të ishte diçka që shumë njerëz e klasifikonin si luks. Sapo foshnjat fillojnë të lëvizin, mund të përgatiteni për t’u thënë lamtumirë dyerve të mbyllura të banjos për vitet e ardhshme të jetës suaj!

Çantat e vogla

Hedhja e çelësave, letrave dhe disa make up në një çantë të bukur mund të mos duket si një luks tani, por thjesht prisni. Pasi të keni nevojë të vendosni lodra, shishe, peceta dhe ushqime të ndryshme në çantën tuaj, do të kuptoni se sa shumë ju mungon të jeni në gjendje të kapni çantën tuaj të vogël dhe të dilni.

Muret e bardha

Jo vetëm muret tuaja, por çdo mur i bardhë. Ndërsa dikur mund të dukeshin qetësues dhe minimalistë, një mur i bardhë në shtëpinë tuaj ose të dikujt tjetër befas bëhet burim frike – a ka ndonjë shkumës apo stilolaps të humbur përreth?

Bimët e shtëpisë

Ato bimë në vazo që keni shpenzuar kaq gjatë për t’i ushqyer? Aventura e një foshnje për gërmimin e tokës! Përgatituni për t’i ngritur gjërat lart, ose përgatituni për bimë të shkulura dhe shumë pastrim.

Gënjeshtra e fundjavës

Kanë ikur ditët kur fundi i javës së punës mund të nënkuptojë një mëngjes të gjatë e të qetë për të fjetur. Pasi të kenë mbaruar të ushqyerit e natës, përgatituni që ora 6 e mëngjesit t’ju rikthehet nga njerëz entuziastë të mëngjesit. Të gjithë të vegjlit janë njerëz të mëngjesit!

Netët e vona

Festat gjatë natës së vonë me siguri duken tashmë si një ëndërr e largët gjatë shtatzënisë, por shumë prindër të ardhshëm supozojnë se ky është vetëm një pushim i shkurtër në orarin social. Gabim! Nëse e arrini përmes shikimit të plotë të një filmi pas orës 21:00, është një mrekulli.

Stërvitja në shtëpi

Gjithmonë ka klasa online fitnesi dhe stërvitje në shtëpi, apo jo? Thjesht jini të përgatitur për të përfshirë një fëmijë kurioz në seancat tuaja dhe për t’u përballur me çdo numër kërkesash ndërsa jeni duke u përpjekur të mbani një pozicion plank.

Privatësia e telefonit

Përgjigja ndaj një mesazhi ose lundrimi nëpër mediat tuaja sociale mund të mos duket si kënaqësi, por thjesht prisni derisa të vijnë kërkesat për filmat vizatimorë për fëmijë. Dhe thuajini lamtumirë privatësisë së mesazheve pasi të mësojnë të lexojnë.

Lexo: Si t’u mësoni fëmijëve empatinë – 10 mënyra të thjeshta

Shikimi i një filmi

Shumica e prindërve të ardhshëm janë të përgatitur të lënë festimet në pritje, por supozoni se netët e qeta me një film do të jenë ende në tryezë. Midis vënies në gjumë të foshnjave dhe fëmijëve dhe pastrimit të mbeturinave të ditës, është një sfidë. Dhe dikush gjithmonë zgjohet gjatë pjesëve më të mira.

Leximi i një libri

Nëse nuk përfshin kafshë të oborrit të fermës dhe ngjyra të ndezura, nuk ka gjasa të arrini deri në një libër të plotë për disa kohe.

Pirja e një pije të nxehtë siç duhet

Sapo të pini një gllënjkë nga çaji ose kafeja e sapo bërë, me siguri do t’ju duhet ta lini atë derisa të përballeni me një urgjencë ose një tjetër. Dhe, për shkak se ju duhet ta vendosni atë diku ku nuk e arrijnë fëmijët tuaj, ndoshta do të harroni se ku e keni lënë.

Ngrënia e një vakti me miqtë pa fëmijë

Shumë pak situata sociale të të rriturve përmirësohen duke u përpjekur për të marrë një fëmijë të shqetësuar në prehrin tuaj ose duke marrë parasysh thirrjet e një fëmije të mërzitur për vëmendje. Ndërsa miqtë pa fëmijë do ta vlerësojnë pa dyshim mundësinë për të kaluar kohë me ju dhe fëmijën tuaj, kjo rrallë është një përvojë relaksuese për prindërit.

Bisedat e pandërprera

Mbështetja e miqve dhe familjes mund të mos duket si diçka e veçantë, por përpiquni ta mbani mend këtë kur jeta juaj sociale sillet rreth takimeve të lojërave në park. Përpjekja për të kujtuar atë që po thoshit përpara se të niseshit drejt shilarëseve është një sfidë!

Koha për veten për t’u bërë gati

Ndërsa largimi nga shtëpia dikur ishte një veprimtari e thjeshtë për t’u veshur dhe për të gjetur çelësat tuaj, ajo befas bëhet një fushë beteje që përfshin kërkesa gjithnjë e më të zemëruara për të “gjetur këpucën tjetër!”

Heshtja

Tingulli i asgjëje. Asnjë e qarë e foshnjes apo zemërim i vogëlushit apo vjersha të përsëritura pafundësisht.

Ecja zbathur në shtëpinë tuaj

Sapo të vendosni këmbën në një pjesë të humbur Lego, do të jeni të kujdesshëm që të ecni zbathur kudo në shtëpinë tuaj.

Pastrimi në paqe

Pastrimi mund të mos jetë koha juaj e preferuar, por fillon të duket si një ushtrim relaksimi pasi të përfshihen fëmijët e vegjël. Sapo pastrohet një zonë, një tjetër duket sikur ka plasur bomba.

Të merrni një ditë pushimi

Pavarësisht se sa keq jeni ftohur apo ju kanë nisur dhimbjet e migrenës, fëmijët tuaj nuk do t’ju japin një ditë pushimi. Përgatituni të pini qetësues kundër dhimbjeve ndërsa përpiqeni të kaloni detyrat e prindërimit me një ethe të furishme.

Gjumi

“Flini kur ata flenë” është këshilla entuziaste që i jepet pothuajse çdo nëne shtatzënë. Përveçse ka një listë me gjëra të panumërta që duhen bërë, të cilat ju përpiqeni dëshpërimisht t’i fusni në kohën e papërcaktuar dhe zakonisht shumë të shkurtër kur mund të jenë në gjumë gjatë ditës.

Të bërit një dush

Të bësh pesë minuta dush pa ndërprerje është ëndrra e re e çdo prindi.

Të paturit e një regjimi të duhur bukurie

Jeni krenarë për rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës me shumë hapa dhe grimin e aplikuar me kujdes? Përgatituni për ta ulur atë në mënyrë drastike. Larja e fytyrës, larja e dhëmbëve dhe veshja e rrobave të pastra përbën ‘përpjekjen maksimale’ pasi kujdesi për fëmijët të jetë prioritet. Por le ta pranojmë: sado që na mungojnë këto gjëra, ‘vjedhësit e vegjël’ të kohës ia vlejnë më shumë se sa sakrificat.

Starinsider